دیپلمات ارشد کره شمالی: شاید مجبور شویم در مذاکرات با آمریکا تجدیدنظر کنیم ، کیم جونگ اون نیز در همین اندیشه است

به گزارش وبلاگ وردپرس، درپی شکست مذاکرات سران آمریکا و کره شمالی در هانوی ویتنام یک دیپلمات ارشد کره شمالی به خبرنگاران گفت که شاید کشورش مجبور گردد در مذاکرات هسته ای با واشنگتن تجدید نظر کند.

دیپلمات ارشد کره شمالی: شاید مجبور شویم در مذاکرات با آمریکا تجدیدنظر کنیم ، کیم جونگ اون نیز در همین اندیشه است

به گزارش ایرنا از خبرگزاری یونهاپ، چون سون خویی معاون وزیر خارجه کره شمالی روز شنبه اضافه کرد: حتی کیم جونگ اون رهبر کشورش نیز در این اندیشه است.

وی اضافه کرد: بیش از یک سال خویشتنداری نموده و آزمایش های هسته ای و موشکی بالستیک را متوقف نموده ایم در این شرایط باید به کره شمالی امتیاز داده و در قبال این اقدامات بزرگ، دستکم بخشی از تحریم ها لغو می شد.

پس از شکست مذاکرات هانوی، مقام های دو کشور تصریح کردند که به دلیل نرسیدن به توافق بر سر لغو تحریم ها علیه کره شمالی، مذاکراتشان متوقف شده است.

این دیپلمات کره شمالی گفت که احساس او این است که رهبر کره شمالی هم به دنبال تجدید نظر و بازنگری در سیاست مذاکرات هسته ای با آمریکا است.

وی تاکید نمود: در این مدت اقدامات بسیار سازنده ای انجام داده ایم از مهمترین آن ها توقف آزمایش های موشکی و هسته ای در 15 ماه گذشته بوده است.

معاون وزیر خارجه کره شمالی گفت: پیشتر در مقررات شورای امنیت آمده بود که اگر کره شمالی دست به اقدامی تحریک آمیز نزند، تحریم ها علیه این کشور لغو خواهد شد اتفاقی که تاکنون نیفتاده است.

وی گفت: حالا نه تنها مشوقی نگرفته ایم بلکه آمریکا توقف راکتور هسته ای یانگ بیون را خواستار است و بتدریج می خواهد دیگر سایت های اتمی و موشکی بالستیک کره شمالی نیز متوقف گردد.

معاون وزیر خارجه کره شمالی گفت: رهبر کشورش پیشنهاد توقف کار راکتور یانگ بیون را در قبال لغو تحریم ها داد، اما آمریکا می گوید که این برایش راضی کننده نیست و نمی تواند به این خاطر تحریم ها را لغو کند.

خبرگزاری کره جنوبی می نویسد که شکست تبادل نظر های هانوی نگرانی در خصوص فروپاشی مذاکرات دو کشور را بیشتر نموده است اگرچه دو طرف به طور عمومی گفته اند مذاکرات ادامه خواهد یافت.

یونهاپ همچنین گزارش کرد که امروز کانگ کیوانگ وا وزیر خارجه کره جنوبی، تلفنی با مایک پمپئو همتای آمریکایی خود تبادل نظر نموده و تحولات نشست هانوی را مورد بحث قرار داده است.

کانگ در این تماس گفت: اگرچه آمریکا و کره شمالی در ویتنام به توافق محسوسی دست نیافتند، اما این مهم است که آمریکا با شکیبایی تبادل نظر ها را با کره شمالی ادامه دهد.

وزرای خارجه دو کشور در این ارتباط تلفنی موافقت کردند در آینده نزدیک درباره ملاقات دوم سران آمریکا و کره شمالی، گفت و گوی مستقیم داشته باشند و اضافه کردند: مذاکره کنندگان هسته ای آن ها نیز نشستی برگزار خواهند کرد.

دومین نشست سران میان کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، رهبران کره شمالی و آمریکا روز های چهارشنبه و پنجشنبه (8 و 9 اسفند 97) در هانوی پایتخت ویتنام برگزار گردید، اما این نشست به دلیل زیاده خواهی های دونالد ترامپ در برابر درخواست های منطقی کیم، بازنده شد و ترامپ نشست را نیمه کاره رها کرد.

ری یونگ هو وزیر خارجه کره شمالی در خصوص شکست این مذاکرات گفته بود ما در نشست سران فقط خواستار لغو تعدادی از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد بودیم که در اقتصاد کشور و زندگی مردم اختلال ایجاد نموده اند و در مقابل، از بین بردن کامل تاسیسات هسته ای نیونگ بیون را پیشنهاد کردیم، اما ترامپ آن را نپذیرفت.

رهبران دو کشور پیش از این در خرداد 97 در سنگاپور با یکدیگر ملاقات نموده بودند نتیجه این نشست، توافقی مبهم در زمینه عاری سازی هسته ای شبه جزیره کره بود.

از آن موقع تاکنون با وجود آنکه کره شمالی یکی از سایت های هسته ای خود را نابود و از آزمایش هسته ای خودداری نموده، آمریکا تنها به توقف رزمایش های مشترک با کره جنوبی اکتفا نموده است.

کیم اولین رهبر کره شمالی است که از سال 1964 هنگامی که کیم ایل سونگ پدر بزرگ فقیدش با هو چی مین رهبر انقلابی ویتنام در هانوی ملاقات کرد به این کشور سفر نموده است.

منبع: انتخاب

به "دیپلمات ارشد کره شمالی: شاید مجبور شویم در مذاکرات با آمریکا تجدیدنظر کنیم ، کیم جونگ اون نیز در همین اندیشه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات ارشد کره شمالی: شاید مجبور شویم در مذاکرات با آمریکا تجدیدنظر کنیم ، کیم جونگ اون نیز در همین اندیشه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید