کشف قربانی های 7000 ساله در مستطیل های مرموز عربستان

به گزارش وبلاگ وردپرس، مستطیل های باستانی عربستان ساختار هایی سنگی با قدمتی حدودا 7 هزار ساله هستند. تحقیقات تازه به کشف بقایای حیوانات قربانی در یکی از این مستطیل ها منجر شده است.

کشف قربانی های 7000 ساله در مستطیل های مرموز عربستان

وبلاگ وردپرس | پژوهشی که به تازگی در نشریۀ علمی پلاس وان منتشر شده، اطلاعات تازه و جالبی را دربارۀ بنا های باستانی موسوم به مستطیل در شمال غربی عربستان ارائه نموده است.

به گزارش وبلاگ وردپرس ؛ در این مطالعه که باستان شناسانی از دانشگاه استرالیای غربی با همکاری کمیسیون سلطنتی العلا آن را انجام داده اند، یکی از مستطیل های باستانی در نزدیکی شهر تاریخی العلا مورد کاوش و آنالیز قرار گرفته است. مستطیل ها بقایای ساختمان هایی سنگی با قدمت حدودا 7 هزار ساله هستند که تعداد زیادی از آن ها (نزدیک به 1600 مورد) در منطقه ای به وسعت 200 هزار کیلومتر مربع پراکنده اند.

(شاخ حیوان در کنار سنگی که به صورت عمود قرار داده شده)

مستطیل ها که به خاطر شکلشان به این نام معروف شده اند، دیوار هایی معمولا به ارتفاع بیش از یک متر دارند و طول موارد مختلف آن ها از 20 تا 600 متر متغیر است.

در تحقیقی که به تازگی صورت گرفته 260 قطعه بقایای استخوان و شاخ حیوانات مختلف کشف شده که عمدتا متعلق به دام های اهلی و بومی مثل گاو، بز و غزال هستند. بیشتر این بقایا به صورت تلنبار شده در کنار سنگی پیدا شده اند که به صورت عمود قرار داده شده بود و باستان شناسان معتقدند که نوعی محراب یا سنگ مقدس بوده است.

(نمونه هایی از شاخ ها و استخوان های جمجمه که در مستطیل کشف شده اند)

قدمت سنجی رادیوکربن که بر روی این استخوان ها صورت گرفته نشان می دهد که این محل حدود 7 هزار سال قبل استفاده می شده و این یکی از قدیمی ترین سنگ ها از نوع خود در عربستان است. علاوه بر این، این استخوان ها از قدیمی ترین شواهد اهلی کردن حیوانات در عربستان به حساب می آیند.

محققان این مطالعه می گویند: قربانی کردن حیوانات و قرار دادن شاخ ها و جمجمه ها در اینجا به عنوان نوعی عمل آیینی و مناسکی، نشان می دهد که چه پیوند عمیقی بین باور های این مردم با اقتصاد و زندگی آن ها وجود داشته است. پیوند این دو جنبه نشان دهندۀ یک تعهد عمیق اعتقادی است که ما قبلا از ابعاد گستردۀ آن در عربستان دورۀ نوسنگی بی خبر بودیم.

(مقبره کشف شده یک انسان)

این گروه از محققان بعلاوه شواهدی از اعمال آیینی گوناگون را در مستطیل مورد نظر یافته اند که از جملۀ آن ها مقبرۀ متعلق به یک مرد بالغ است. بر این اساس آن ها معتقدند که این مستطیل ها مقصدی برای زیارت نیز بوده اند.

منبع: فرادید

به "کشف قربانی های 7000 ساله در مستطیل های مرموز عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف قربانی های 7000 ساله در مستطیل های مرموز عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید