دلیل بروز موارد جدید ایدز در خراسان رضوی

به گزارش وبلاگ وردپرس، بیش از 45 درصد از موارد جدید انتقال ویروس اچ. آی. وی در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد از طریق روابط جنسی محافظت نشده است.

دلیل بروز موارد جدید ایدز در خراسان رضوی

به گزارش وبلاگ وردپرس به نقل از ایرنا، کارشناس مسئول گروه بیماری های رفتاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز یکشنبه 10 آذر در آستانه روز جهانی ایدز و هفته اطلاع رسانی این بیماری گفت: سالانه 50 تا 60 مورد جدید ابتلا به ایدز در مناطق زیرپوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی شناسایی می شود.

دکتر علی حسین پور اضافه نمود: پیش از این موارد انتقال ویروس ایدز در خراسان رضوی بین 10 تا 12 درصد را شامل می شد که طی سال های اخیر موج ابتلا به این بیماری از طریق تماس جنسی در حال افزایش است و عدم آگاهی و ارتباطات جنسی محافظت نشده در این زمینه موثر است.

وی موارد جدید انتقال ایدز از طریق اعتیاد تزریقی در خراسان رضوی را 40 درصد ذکر کرد و ادامه داد: این موارد با توجه به اقدامات و برنامه های پیشگیری و ارائه سرنگ یکبار مصرف نسبت به سال های گذشته کاهش قابل توجهی داشته است.

کارشناس مسئول گروه بیماری های رفتاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد شناسایی و درمان به موقع را مهم ترین راهکار در کنترل و پیشگیری از ویروس اچ. آی. وی مطرح نمود و گفت: این ویروس از طریق رفتارهای جنسی پرخطر، اعتیاد تزریقی غیر ایمن، انتقال از مادر به کودک و انجام خال کوبی در مکان های غیر استاندارد قابل انتقال است.

حسین پور تعداد مبتلایان به ایدز در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد را 769 نفر مطرح نمود و اضافه نمود: 250 نفر از این تعداد فوت شده و 200 نفر تحت درمان قرار دارند و بقیه حضور فعال برای دریافت درمان و برخورداری از مراقبت های بهداشتی ندارند.

وی شعار امسال روز جهانی ایدز را آگاهی، تشخیص و درمان اچ. آی. وی، همه در یک کشتی نشسته ایم اظهار داشت و ادامه داد: آموزش و اطلاع رسانی نقش مهمی در شناسایی و پیشگیری از ایدز دارد.

حسین پور گفت: در حال حاضر 115 مرکز تست سریع ویروس اچ. آی. وی در مشهد و دیگر شهرستان های زیرپوشش این دانشگاه در خراسان رضوی دایر است و شهروندان می توانند با مراجعه به این مراکز و طی مراحل محرمانه از شرایط خود در این زمینه اطلاع یابند.

یکم دسامبر برابر با دهم آذر ماه روز جهانی ایدز نامگذاری شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "دلیل بروز موارد جدید ایدز در خراسان رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل بروز موارد جدید ایدز در خراسان رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید