H1N1 یا آنفلوانزای خوکی: ویروسی که امسال شایع شد ، چه کسانی در معرض خطرند؟ ، علائم و راه های پیشگیری

به گزارش وبلاگ وردپرس، مقامات بهداشتی کشور اعلام کرده اند که سال جاری نسبت به سال گذشته ویروس آنفلوانزا با شدت بیشتری فعال است و بیشترین ویروس در گردش در سال جاری نوع H1N1 ویروس است.

H1N1 یا آنفلوانزای خوکی: ویروسی که امسال شایع شد ، چه کسانی در معرض خطرند؟ ، علائم و راه های پیشگیری

ویروس آنفلوانزا H1N1 یا آنفلوانزای خوکی یک زیر نوع از ویروس های آنفلوانزای گروه A است.

این ویروس را در گذشته ویروس آنفلوانزای خوکی می نامیدند، زیرا در آن هنگام انسان در تماس مستقیم با خوک ها به این ویروس مبتلا می شدند. اما در طول چند سال گذشته این شرایط تغییر کرده است و این ویروس به یک ویروس جدید آنفلوانزا بدل شده است که انسان هایی که هیچ مجاورتی با خوک ها ندارند به آن مبتلا می شوند و از انسانی به انسان دیگر منتقل می شود.

ویروس H1N1 در سال 2009 به سرعت در جهان گسترش یافت و سازمان جهانی بهداشت همه گیری جهانی یا پاندمی آن را گفت. ازآن پس، هرسال عده ای به این نوع آنفلوانزا مبتلا می شوند، اما شمار مبتلایان آن قدرها زیاد نیست.

بااینکه آنفلوانزای خوکی آن چنانکه چند سال پیش تصور می شد، ترسناک نیست، اما هنوز مهم است که خود را در مقابل آن محافظت کنید. ویروس H1N1 هم مانند سایر ویروس های آنفلوانزای فصلی می تواند در برخی افراد عوارض وخیم بهداشتی ایجاد کند. بهترین راه برای محافظت در برابر این ویروس و سایر ویروس های آنفلوانزا زدن سالانه واکسن آنفلوانزا است. واکسن سالانه آنفلوانزا باعث محافظت در برابر ویروس H1N1 هم می شود.

ویروس H1N1 ماندند سایر ویروس های آنفلوانزای فصلی منتقل می شود. هنگامی که افراد سرفه یا عطسه می کنند، قطرک های ریزی حاوی ویروس وارد هوا می شود. اگر شما در تماس با این قطرک ها قرار گیرید، یا به سطحی مانند دستگیره در یا ظرف شویی که این قطرک ها روی آن فرود آمده اند، تماس پیدا کنید یا به چیزی که به تازگی یک فرد آلوده به آن دست زده، دست بزنید، به این ویروس مبتلا می شوید.

افراد از یک روز پیش از بروز علائم تا 7 روز پس از بیمار شدن می توانند ویروس را در محیط پخش کنند. بچه ها آلوده به ویروس ممکن است تا 10 روز بیماری را به دیگران منتقل کنند.

  • علائم آنفلوانزای H1N1

علائم این نوع آنفلوانزا هم کاملاً شبیه آنفلوانزای فصلی و شامل سرفه، تب، گلودرد، گرفتگی یا آبریزش بینی، سردرد، لرز و خستگی است.

آنفلوانزای H1N1 هم مانند سایر انواع آنفلوانزا ممکن است مسائل وخیم تری مانند ذات الریه، عفونت ریه و سایر مسائل تنفسی منتهی شود. همچنین ممکن است ابتلا به این ویروس باعث بدتر شدن شرایط بیماری افراد مبتلابه دیابت یا آسم شود. اگر دچار تنگ نفس، استفراغ شدید، درد در شکم یا پهلو، سرگیجه یا گیجی شدید، فوراً با اورژانس یا دکترتان تماس بگیرید.

اگر به ویروس H1N1 مبتلا شده باشید، نسبت به سایر انواع آنفلوانزا با احتمال بیشتری ممکن است احساس تهوع کنید یا بالا بیاورید.

  • چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند

افرادی که بیشتر ممکن است در معرض عوارض وخیم آنفلوانزای H1N1 قرار گیرند، شامل این گروه ها می شوند:

- بچه ها زیر پنج سال.

- افراد 65 ساله و بالاتر.

- بچه ها و نوجوانان (زیر 18 سال).

- زنان باردار.

- بزرگ سالان و بچه ها دچار بیماری مزمن ریه، قلب، کبد، خون، دستگاه عصبی، عضلانی- اسکلتی یا مسائل سوخت وساز مانند دیابت.

- بزرگ سالان و بچه ها دچار ضعف دستگاه ایمنی (از جمل افرادی که داروهای مهارکننده ایمنی مصرف می کنند یا اچ آی وی مثبت هستند).

- افرادی که در آسایشگاه ها و سایر محل های نگهداری درازمدت زندگی می کنند.

  • درمان H1N1

برخی از داروهای ضدویروسی که برای درمان آنفلوانزای فصلی معمول به کار می فرایند بر ضد ویروس H1N1 نیز مؤثر هستند، ازجمله اوسلتامیویر، پرامیویر و زانامیویر، البته برخی از انواع این ویروس به اوسلتامیویر پاسخ نمی دهند.

این داروها در صورتی بیشترین تأثیر را دارد که در طول 48 ساعت پس از ظهور علائم آنفلوانزا مصرف شوند، اما پس از آن هم به بهبود بیمار کمک می کنند.

تجویز آنتی بیوتیک بی تأثیر است که چراکه این داروها فقط بر باکتری ها مؤثرند نه ویروس ها.

داروهای بی نسخه ضد درد و تسکین دهنده علائم آنفلوانزا را برای برطرف کردن درد و تب می توانید مصرف کنید.

به یاد داشته باشید که به افراد زیر 18 سال آسپیرین ندهید (چراکه خطر دچار شدنشان به نشانگان مرگبار رأی وجود دارد). داروهای سرماخوردگی یا آنفلوانزای بدون نسخه که حاوی آسپیرین هستند را هم نباید به بچه ها بدهید. نشانگان رای به التهاب مغز و تخریب کبد می انجامد و در 10 تا 40 درصد موارد کشنده است.

  • پیشگیری H1N1

واکسن آنفلوانزای سالانه باعث محافظت شما در برابر ویروس نوع H1N1 هم می شود.

علاوه بر واکسیناسیون، شستن دست ها با آب و صابون هم به پیشگیری کمک می کند. مدت شستن دست هایتان باید به اندازه خواندن دو بار ترانه تولدت مبارک باشد. همچنین می توانید از محلول های ضدعفونی کننده الکل پایه برای تمیز کردن دست هایتان استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که دست هایتان را به چشم ها، بینی یا دهانتان نزنید و از افراد بیمار دوری کنید.

منبع: همشهری آنلاین

به "H1N1 یا آنفلوانزای خوکی: ویروسی که امسال شایع شد ، چه کسانی در معرض خطرند؟ ، علائم و راه های پیشگیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "H1N1 یا آنفلوانزای خوکی: ویروسی که امسال شایع شد ، چه کسانی در معرض خطرند؟ ، علائم و راه های پیشگیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید