آخرین تلاش ها برای حفظ یوز ایرانی ، استفاده از شرایط نیمه اسارت و رحم ثانویه

به گزارش وبلاگ وردپرس، استفاده از شرایط نیمه اسارت و رحم ثانویه دو برنامه اصلی برای تکثیر یوز ایرانی است.

آخرین تلاش ها برای حفظ یوز ایرانی ، استفاده از شرایط نیمه اسارت و رحم ثانویه

به گزارش وبلاگ وردپرس به نقل از ایسنا، امروز چهارشنبه 4 دسامبر روز جهانی یوزپلنگ است؛ گونه ای که تعداد آن در کشور ما بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده در سال 2016 کمتر از 40 قلاده تخمین زده شده است. این موضوع سبب شده است طی چند سال اخیر با استفاده از روش های مختلفی از جمله حفاظت از زیستگاه ها و تکثیر در اسارت، سعی در جلوگیری از انقراض این گونه باارزش شود. سازمان حفاظت محیط زیست نیز از ادامه اقدامات خود در این حوزه خبر می دهد و پروژه بین المللی یوز در حال استخدام نیرو برای حفاظت از زیستگاه ها است.

شهاب الدین منتظمی با بیان اینکه هدف اصلی و خواسته ما حفاظت از یوزپلنگ در زیستگاه های اصلی خود است، اظهار کرد: موضوع تکثیر در اسارت منافاتی با عملکرد ما در زیستگاه اصلی ندارد. در حال حاضر سه قلاده یوز (دو یوز ماده به نام های ایران و دلبر و یک یوز نر به نام کوشکی) در پارک طبیعت پردیسان داریم که امکان بازگشت به زیستگاه طبیعی خود را ندارند؛ بنابراین ما باید از هر فرصتی استفاده کنیم تا بتوانیم این گونه را در شرایط اسارت تکثیر کنیم.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه پیش از این از روش لقاح مصنوعی روی دلبر و کوشکی استفاده شده بود اما متاسفانه موفقیـت آمیز نبود، تصریح می کند: برنامه بعدی ما این است که از شرایط نیمه اسارت برای تکثیر یوز ایرانی استفاده کنیم. به این صورت که مکانی را با وسعت حدود 1000 هکتار در حوالی استان یزد آماده و دلبر را به آن مکان منتقل کنیم تا بتواند با دو قلاده یوز نری که در استان یزد مشاهده شده است به صورت طبیعی جفت گیری داشته باشد.

منتظمی ادامه می دهد: چنانچه ایران نیز شرایط جفت گیری داشته باشد، می توانیم او را هم به این مکان منتقل کنیم البته اتخاذ این تصمیم نیازمند بررسی های بیشتر مانند انتخاب محل، نحوه جذب یوزهای نر و ... است.

وی با بیان اینکه کوشکی نیز می تواند به محل تعیین شده برای تکثیر در اسارت منتقل شود، می گوید: البته با توجه به اینکه کوشکی 12 سال دارد که سن بالایی محسوب می شود، ممکن است نتواند در جفت گیری طبیعی عملکرد مثبتی داشته باشد.

به گفته مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، استفاده از رحم ثانویه از دیگر برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست برای یوز است. در این روش از تخمک دلبر و اسپرم کوشکی، جنین آزمایشگاهی تولید می شود و از یک ماده یوز آفریقایی به عنوان رحم ثانویه استفاده خواهد شد.

  • یوز ایرانی آخرین شانس های خود را برای بقا دارد

مرتضی اسلامی که از موسسان انجمن یوزپلنگ آسیایی است، یکی از اقدامات مهم برای حفظ یوز پلنگ ایرانی را تکثیر در اسارت می داند و می گوید: در کنار این موضوع، حفاظت از زیستگاه ها نیز برای ما بسیار اهمیت دارد. در حال حاضر پروژه بین المللی یوز در حال استخدام نیرو برای حفاظت از زیستگاه ها است و از سوی دیگر خرید پروانه چرا در زیستگاه ها به ویژه منطقه توران و میاندشت باید ادامه داشته باشد. متاسفانه این اقدام بودجه جاری و دائمی ندارد و هر زمان که بودجه ای برای خرید پروانه های چرا تامین شود این اتفاق صورت می گیرد.

این عضو انجمن یوزپلنگ آسیایی ادامه می دهد: ایمن سازی جاده ها از دیگر اقداماتی است که باید ادامه داشته باشد. در حال حاضر یک سمت جاده عباس آباد فنس کشی شده است و سمت دیگر آن در حال فنس کشی است.

اسلامی در انتها می گوید: متاسفانه چندی پیش جاده ای در حاشیه میاندشت در حال احداث بود که از کریدور مهاجرتی یوز عبور می کرد. خوشبختانه جلوی ساخت این جاده گرفته شد البته سازمان حفاظت محیط زیست باید نسبت به این گونه اقدامات هوشیارتر باشد. در حال حاضر یوز ایرانی آخرین شانس های خود را برای بقا دارد و اگر طی دو یا سه سال پیش رو از این شانس ها استفاده کنیم، می توانیم به آینده یوز امیدوار باشیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "آخرین تلاش ها برای حفظ یوز ایرانی ، استفاده از شرایط نیمه اسارت و رحم ثانویه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین تلاش ها برای حفظ یوز ایرانی ، استفاده از شرایط نیمه اسارت و رحم ثانویه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید