برندگان نوبل پزشکی 2021 اعلام شدند

به گزارش وبلاگ وردپرس، انستیتو کارولینسکا در استکهلم دیوید جولیوس و آردم پاتاپوتیان را به اسم برنده نوبل پزشکی سال 2021 میلادی بیان کرد. این محققان برای اکتشاف بخش جدیدی از گیرنده های دما و لامسه در بدن انسان برنده نوبل پزشکی شدند.

برندگان نوبل پزشکی 2021 اعلام شدند

جولیوس 65 ساله از کشور آمریکا است و پاتاپوتیان 54 ساله و متولد بیروت است.

دیوید جولیوس از کپسایسین (ترکیبی تند از فلفل چیلی که باعث سوزش می گردد) برای شناسایی حسگری در انتهای عصب پوست استفاده کرد که به گرما واکنش نشان می دهد.

اردم پاتاپوتیان هم با استفاده از سلول های حساس به فشار، دسته جدیدی از حسگرها را کشف کرد که به محرک های مکانیکی پوست و اندام های داخلی پاسخ می دهند. این اکتشافات سرآغاز تحقیقاتی جدیدی بود که درک انسان از نحوه احساس گرما، سرما و محرک های مکانیکی به وسیله سیستم عصبی بدن را بیشتر کرد.

در حقیقت برندگان نوبل پزشکی 2021 میلادی حقله های مهم و گمشده ای در ادارک انسان از تعامل پیچیده بین حواس و محیط را شناسایی کردند.

دیوید جولیوس پزشک آمریکایی است که برای تحقیقات در حوزه مکانیسم های احساس درد شناخته شده است. این پزشک 65 ساله و استاد دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو برنده جایزه شاو در سال 2010 و بعلاوه برنده جایزه دستاورد علمی در 2020 میلادی است.

آردام پاتاپوتیان یک محقق آمریکایی- ارمنی در زمینه زیست شناسی مولکولی است. او که در بیروت متولد شده در سال 1986 به آمریکا مهاجرت نموده و لیسانس زیست شناسی سلولی را از دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس دریافت نموده است. وی در سال 1996 میلادی مدرک دکترای خود را از انستیتو فناوری کالیفرنیا دریافت کرد. او از سال 2014 تا به امروز به اسم محقق در انستیتو پزشکی هوارد هیوز فعالیت می نماید.

سال گذشته این جایزه به 3 محقق برای کشف ویروس هپاتیت سی تعلق گرفت. اکتشاف پزشکی مذکور به توسعه درمان هایی برای این بیماری مرگبار منجر شد. هاوری جی آلتر، مایکل هیوتنو چارلز ام رایس برای کشف ویروس هپاتیت سی پیروز به دریافت جایزه نوبل پزشکی 2020 شدند.

جایزه نوبل پزشکی به اکتشافات مهم در علوم زیستی یا پزشکی تعلق می گیرد. این اکتشافات اصولا پارادیم علمی را دگرگون می نمایند و مزایای زیادی برای بشر دارند.

این درحالی است که جایزه نوبل به دستاوردهای علمی فرد در طول عمر او یا پیشرو بودن وی در حوزه علمی تعلق نمی گیرد.

این جایزه شامل یک مدال طلا و 10 میلیون کرونر سوئد (معادل 1.14 میلیون دلار) است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "برندگان نوبل پزشکی 2021 اعلام شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برندگان نوبل پزشکی 2021 اعلام شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید