تولید سالانه بیش از 27 هزار تن گوشت قرمز در کردستان

به گزارش وبلاگ وردپرس، مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: درحال حاضر در استان کردستان سالیانه 27 هزار و 764 تن گوشت قرمز و 238 هزار تن شیر خام تولید می شود که بخش از آن به مصرف استان و مازاد آن به استان های دیگر صادر می شود.

تولید سالانه بیش از 27 هزار تن گوشت قرمز در کردستان

به گزارش وبلاگ وردپرس به نقل از فارس، محمود ظهرابی گفت: استان کردستان دارای استعداد کافی برای توسعه دام و دامپروری است گوسفند کردی، بز مرخز و اسب اصیل کرد از نژادهای خاص و منحصر به فرد کشور است که در کردستان پرورش داده می شود اما آنچه اهمیت دارد توسعه تکنولوژی پرورش دام و گسترش صنایع تبدیلی مرتبط با آن در استان است.

وی اضافه نمود: استان کردستان از قابلیت مطلوب در تولید علوفه مرتعی برخوردار است و علاوه بر آن زمین های زراعی استان دارای پتانسیل های قابل توجه برای تولید ذرت علوفه ای، یونجه و سایر مواد مورد نیاز دام است به طوری که دشت های قروه و دهگلان از قطب های تولید علوفه در منطقه غرب کشور محسوب می شوند و همچنین در مناطق کوهستانی کردستان بدلیل وجود مراتع درجه یک و مرغوب دامداری به عنوان شغل اصلی محسوب می شود.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: با توجه به بارندگی مناسب در استان و وجود یک میلیون و 414 هزار هکتار مرتع، 37 هزار و 400 هکتار جنگل زاگرسی و یک میلیون و 270 هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی که از این اراضی می توان علوفه مرتعی، یونجه، شبدر، ماشک، ذرت علوفه ای، کاه گندم و جو و پس چر زراعی استحصال کرد سالیانه حداقل یک میلیون و 821 هزار و حداکثر 2 میلیون و 350 هزار تن خوراک برای مصرف دام تولید می شود.

وی شرح داد: در حال حاضر کل مصرف علوفه مورد نیاز استان یک میلیون و 450 هزار تن است و مازاد آن به استان های دیگر صادر می شود.

ظهرابی ادامه داد: در استان کردستان بیش از 90 درصد پرورش گوسفند بصورت سنتی با روش های گله داری(8 ماهه) در فصل های بهار، تابستان و پاییز در طول روز در طبیعت (مراتع و پس چر مزارع) به چرا مشغول بوده و عمده خوراک مورد نیاز خود را از طریق چرا بدست می آورند اما در 4 ماه دیگر سال(فصل زمستان، اواخر پاییز و اوایل بهار) بصورت جداگانه در آغل با سیستم بسته نگهداری می شوند البته در بعضی مناطق استان(اورامانات) گله در طول فصل چرا بصورت شبانه روزی در طبیعت می باشد که در این روش شبیه عشایر، خانواده همراه گله گوسفند در منطقه خاصی ساکن می شوند.

وی شرح داد: درحال حاضر در استان کردستان یک میلیون و 500 هزار راس گوسفند و بره، 230 هزار راس بز و بزغاله، 232 هزار راس گاو و گوساله و 12 هزار و 300 راس تک سمیان پرورش داده می شود.

ظهرابی مطرح نمود: در حال حاضر 240 واحد صنعتی گاوداری با ظرفیت 11 هزار راس و 1173 واحد نیمه صنعتی با ظرفیت 9 هزار و 165 راس در استان وجود دارد.

وی در جواب سوالی مبنی بر اینکه چرا در استان کردستان واحدهای بزرگ صنعتی پرورش دام نداریم، گفت: اگر چه در استان بنا به دلایلی همچون کمبود منابع تسهیلاتی کافی برای سرمایه گذاران و عدم تمایل صاحبان سرمایه به سرمایه گذای در صنعت پرورش دام و گسترگی پرورش دام سنتی و نیمه صنعتی در روستاهای این استان، همسان با سایر استان های کشور واحدهای صنعتی بزرگ توسعه نیافته است اما در سنوات اخیر تعدادی واحد بزرگ صنعتی همچون گاوداری شیری 3 هزار راسی بنیاد مستعضفان در شهرستان قروه، گاوداری شیری 1000 راسی بنیاد برکت در شهرستان دهگلان، پرواربندی گوساله 5000 راسی احمد ایزدی در شهرستان مریوان و 6 مجتمع بزرگ گاو شیری ایجاد شده است و هم اکنون واحد گوسفندداری به ظرفیت 5000 هزار راس در شهرستان قروه در حال احداث است.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان تاکید کرد: هرچند تعداد واحدهای بزرگ صنعتی پرورش دام در استان زیاد نیست اما با این وجود کردستان بعنوان قطب دامپروری مخصوصا دام سبک در کشور محسوب می شود.

وی گفت: هم اکنون در استان کردستان سالیانه 27 هزار و 764 تن گوشت قرمز و 238 هزار تن شیر خام تولید می شود که مطمئنا کل آن در استان مصرف نمی شود.

ظهرابی اضافه نمود: هرچند استان کردستان با جمعیت انسانی قریب به یک میلیون و 600 هزار نفر، سرزمینی تاریخی از نظر دامپروری و کشاورزی است اما بنا به مسائل اقتصادی و عدم قدرت خرید مردم سرانه مصرف گوشت قرمز در استان به ازای هر نفر 11 کیلوگرم و شیر 104 کیلوگرم است درحالیکه به ازای هر نفر 17 کیلوگرم گوشت قرمز و 148 کیلوگرم شیرخام تولید می شود.

وی با اشاره به صادرات گوشت و شیر گفت: درحال حاضر بنا به سیاست های کلان کشوری صادرات شیر و گوشت نداریم اما در صورت مجاز بودن صادرات، تولیدکنندگان استان هم توان ارز اوری برای کشور را دارد و هم می توانند نقش موثر در توسعه دامپروری و اشتغال زایی داشته باشند.

  • فعالیت 7 کارخانه خوراک دام در کردستان

وی ادامه داد: در تولید علوفه خشبی مانند یونجه، کاه گندم و علوفه مرتعی مازاد داریم اما جهت تامین خوراک متراکم 7 کارخانه فعال تولید خوراک دام(کنسانتره دامی) با ظرفیت 71 هزار تن در سال مشغول فعالیت هستند همچنین نهاده های دیگری از قبیل سبوس گندم، جو، ذرت، و کنجاله سویا از طریق اتحادیه دامداران و تعاونی های تحت پوشش در شهرستان ها به دامداران عرضه می شود.

وی برنامه های آینده معاونت دام استان را جایگزینی تدریجی نژادهای گوسفند و بز پربازده از جمله نژادهای گوسفند رومانف و رومن و بز سائن و آلباین به جای توده نژادهای بومی به منظور افزایش شیر و گوشت قرمز، ایجاد واحدهای صنعتی بزرگ پرورش دام های سبک و سنگین، ایجاد صنایع تبدیلی متناسب با توسعه دامپروری استان، توسعه نژادهای گاو پر تولید از قبیل گاو دو منظوره نژاد سیمنتال از طریق آمیخته گری با نژادهای بومی، ساماندهی و حمایت از تشکل های دامی به منظور خدمات رسانی بهینه به دامداران استان مطرح نمود.

  • پیگیری طرح افزایش تولید گوشت قرمز در کردستان از 27 هزار تن به 40 هزار تن

ظهرابی شرح داد: سال گذشته با حمایت های مجموعه مسئولین استان و مجموعه جهاد کشاورزی سه طرح با عنوان طرح های پیشران در بخش کشاورزی تعریف شد که یکی از آنها طرح افزایش تولید گوشت قرمز از 27 هزار تن به 40 هزار تن در طی یک برنامه 5 ساله است.

وی اضافه نمود: این طرح مراحل مختلف تصویب را هم در داخل استان و هم در خارج استان گذرانده است و در حال حاضر در مرحله تامین اعتبار است که اگر این طرح تامین اعتبار شود و وارد فاز اجرایی شود تحولات قابل توجهی در بخش دامداری استان ایجاد می شود.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: طرح بزرگ افزایش تولید گوشت قرمز چندین طرح بزرگ دیگر را در دل خود دارد از جمله ایجاد گاوداری های بزرگ، ایجاد پروار بندی بره و گوساله، وارد کردن نژادهای خارجی دام سبک که با منطقه ما سازگاری داشته باشند و تولید شیر، گوشت و زایش آنها بیشتر از نژادهای محلی باشد در واقع این طرح پیشران شامل 9 پروژه در توسعه بخش دام سبک و سنگین می باشد و از اعتبارات تملکی و منابع تسهیلاتی بانکی در اجرای پروژه ها استفاده خواهد شد.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: عدم تخصیص تسهیلات بانکی کم بهره برای ایجاد واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی جدید و سرمایه در گردش واحدهای راکد، عدم امکان صادرات و بازارهای مناسب برای تولیدکنندگان و ... از جمله مسائل این حوزه است.

منبع: همشهری آنلاین

به "تولید سالانه بیش از 27 هزار تن گوشت قرمز در کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید سالانه بیش از 27 هزار تن گوشت قرمز در کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید