دو اتفاق تازه در اجرای طرح یارانه آرد و نان ، این گروه از نانوایان آرد کمتری دریافت می کنند ، قیمت نان تغییر می کند؟

به گزارش وبلاگ وردپرس، مشاور وزیر اقتصاد جزئیاتی از فاز دوم طرح مدیریت هوشمندانه یارانه آرد و نان ارائه کرد و گفت: در فاز دوم مردم می توانند به کیفیت نان یک نانوایی رتبه دهند و سهمیه آردی که به یک نانوایی اختصاص می یابد نیز بر اساس خرید مردم مشخص خواهد شد.

دو اتفاق تازه در اجرای طرح یارانه آرد و نان ، این گروه از نانوایان آرد کمتری دریافت می کنند ، قیمت نان تغییر می کند؟

به گزارش وبلاگ وردپرس، محمد جلال با تاکید بر اینکه دولت یارانه نان را حذف نخواهد کرد، اظهار کرد: یارانه نان از 70 هزار میلیارد تومان در قانون بودجه امسال به 105 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه 1402 افزایش یافته است. این موضوع باعث می شود در اجرای طرح مدیریت هوشمندانه یارانه آرد و نان شاهد هیچگونه محدودیت و سهمیه بندی نان در سمت مردم نباشیم.

وی در مورد زمان اجرای فاز دوم طرح مذکور اظهار کرد: اجرای طرح آزمایشی فاز دوم طرح که متناسب سازی خرید آرد نانوا با عملکرد مردم است، در یکی از استان های کشور آغاز شده است و با فراهم شدن مقدمات، به زودی در سایر استان های کشور نیز کلید خواهد خورد.

مشاور وزیر اقتصاد بعلاوه در مورد نحوه اجرای فاز دوم طرح توضیح داد: پیش از اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد، سهمیه تخصیص یافته به هر نانوایی ثابت اما از یک نانوایی به نانوایی دیگر، متغییر بود. اینگونه نبود که همه نانوایی ها مقدار یکسانی آرد یارانه ای دریافت کنند. این تفاوت در سهمیه آرد، موجب شده بود برخی نانوایی ها که تمایل داشتند ساعات بیشتری از روز اقدام به پخت نان کنند یا به علت کیفیت مشتریان بیشتری داشتند، به علت محدودیت سهمیه نتوانند ساعات پخت را افزایش دهند. هیچ امکانی هم برای افزایش سهمیه آن ها وجود نداشت.

جلال ادامه داد: اما در اجرای فاز دوم طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان، قیمت آرد مشابه گذشته بوده و تغییر نخواهد کرد و محدودیت سهمیه آرد نانوایان برای فروش نان به مردم برداشته خواهد شد. یعنی باز هم سهمیه نانوایی ها با هم متفاوت خواهد بود اما مبنا و علت این تفاوت، مقدار عملکرد نانوایی است. یعنی هر نانوایی به مقدار پخت و فروش نان در دوره قبل، بعلاوه تا 10 درصد بیشتر، برای دوره تازه آرد یارانه ای دریافت خواهد کرد. لذا نانوایانی که به علت کیفیت مشتریان بیشتری دارند، می توانند تولید نان را افزایش دهند. در مقابل، اگر یک نانوایی همه آردی که در دوره قبل دریافت کرده را تبدیل به نان نکند و به مردم نفروشد، در دوره بعد، آرد کمتری دریافت می کند.

علت اختلاف قیمت نان در استان های مختلف

وی به این سئوال که آیا قیمت نان در استان های مختلف فرق دارد یا خیر؟ پاسخ داد: تاکید می کنم که طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان هیچ تغییر قیمتی در نان ایجاد نکرده است. قیمت نان هر سال از طریق شورای آرد و نان هر استان مشخص می شود اما علت تفاوت قیمت نان در استان های مختلف، تفاوت وزن چانه انواع نان و بعلاوه هزینه عوامل تولید نان، مثل دستمزد کارگر، اجاره بهای نانوایی و ... است که موجب شده قیمت نان در استان های مختلف کشور متفاوت باشد.

علت هدررفت روزانه 5000 تن آرد

مشاور وزیر اقتصاد در ادامه درمورد علت هدررفت5000 تن ارد در روز مطرح کرد: وزارت جهادکشاورزی با دقت بسیار، آرد را بین نانوایان توزیع می کند اما سامانه هوشمند سازی یارانه آرد و نان برای اولین بار در کشور نشان داد که بخشی از آرد یارانه ای توزیعی بین نانوایان به نان مردم تبدیل نمی شود و صرف سایر مصارف می شود. در هر کالای یارانه ای، در صورتی که امکان رصد زنجیره تامین تا مصرف نهایی در آن فراهم نشده باشد، چنین هدررفتی متصور است.

جلال افزود: این هدررفت سال هاست در زنجیره آرد و نان وجود داشته است اما دولت های قبل اقدام موثر و فراگیری برای جلوگیری از آن انجام ندادند. اما دولت سیزدهم با اجرای فاز اول طرح هوشمندسازی یارانه ارد و نان، این هدررفت را شناسایی کرد. شناسایی این هدررفت دستاورد فاز اول طرح است. در فاز دوم طرح به تدریج جلوی این هدررفت گرفته خواهد شد.

وی در مورد علت شکل گیری این مقدار هدررفت توضیح داد: درباره علت شکل گیری این هدررفت باید بگویم ما در اقتصاد تولید نان یا به عبارتی اقتصاد نانوایی ها، نوعی ناکارآمدی در ساختارِ اختصاص سهمیه آرد به نانوایان داشته و داریم. مبنای کار این بوده که هر واحد نانوایی سنتی به ازای مجوزی که در اختیار داشته و مطابق نرخ نامه ای که برایش تدوین شده بود، آرد تحویل گرفته و نان تولید می کرد. اما به علت فقدان داده هایی که بتواند مورد استفاده مدیریتی قرار بگیرد، برخی از واحدها تمام آرد دریافتی خود را به نان تبدیل نمی کردند و به بازارهای موازی مانند صنعت یا حتی خوراک دام و طیور تزریق می کردند. ممکن بود بخشی از نانوایی ها هم برای تولید نان سنتی، آرد بیشتری لازم داشتند ولی به علت محدودیت سهمیه، این آرد در اختیارشان قرار نمی گرفت.

مشاور وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه رویکرد طرح فعلی مبتنی بر داده های فروش نان است، گفت: در حال حاضر زیرساخت لازم در تمامی نانوایی ها ایجاد شده است و سابقه خریدی که مردم از نانوا انجام می دهند به عنوان دقیق ترین و قابل اتکاترین داده، مقدار تامین آرد نانوایی برای دوره بعد را مشخص می کند. از آنجایی که در این حوزه ما با یک کالای یارانه ای مجذوب کننده روبرو هستیم، باید امکانی فراهم شود که انحراف مصرف را به حداقل برساند و از طرفی برای نانوایی که با ساعت کاری بالاتر و با کیفیت بالاتر به مردم نان عرضه می کند و مردم از خریدش استقبال می کنند، محدودیت سهمیه آرد وجود نداشته باشد.

جلال ادامه داد: به همین ترتیب اگر یک واحد تمام آرد دریافتی را به نان تبدیل نکند و مابه ازای آن تراکنش های خرید قابل قبولی از سمت مردم نداشته باشد، دسترسی اش به آرد یارانه ای کاهش پیدا می کند. این تخصیص آرد مطابق یک سیستم کاملا هوشمند و بدون دخالت انسانی و اعمال سلیقه خاص صورت می گیرد که برای همه واحدهای خبازی و نانوایی در کشور یکسان و مبتنی بر عملکرد گذشته است. این فاز که می توان آن را متناسب سازی سهمیه آرد به عملکرد یا شناورسازی سهمیه های آرد نانوایان نامید در واقع به این معناست که هیچ نانوایی که بازار مصرف و مشتری داشته باشد با هیچ محدودیتی در قبال تامین آرد روبرو نمی شود و به هر مقدار نان به مردم عرضه کند، می تواند متناسب با آن یا حتی کمی بیشتر از آن، آرد یارانه ای دریافت کند.

وی افزود: بنابراین نانوایان می توانند با استفاده از تکنیک هایی مانند افزایش ساعت پخت و فروش نان بیشتر، دریافت آرد بیشتری داشته باشند که خودبه خود هزینه های تولید مانند هزینه اجاره به ازای واحد تولید نان را کاهش می دهد و اقتصاد نانوایی را ترمیم می کند. ما فکر می کنیم که این طرح به کاهش هدرروی و سوءاستفاده می انجامد و نانوای پرکار و تولیدکننده نان باکیفیت را هم تشویق می کند.

مردم به کیفیت نان رتبه می دهند

مشاور وزیر اقتصاد در ادامه درمورد کیفیت پایین پخت در برخی نانوایی ها نیز اظهار کرد: یکی از اتفاقات مهمی که با اجرای فاز دوم رقم خواهد خورد، مشارکت مردم در رتبه دهی به نانوایان است. به این صورت که یک برنامک (اپلیکیشن) معرفی می شود. در این برنامک هر شخص می تواند در هر موقعیت جغرافیایی، موقعیت نانوایی های نزدیک به خود را مشاهده کند و وقتی اقدام به خرید نان کرد، سوابق خرید خود را مشاهده و نسبت به کیفیت نان و رفتار نانوا و ... اظهار نظر کند.

جلال تاکید کرد: در واقع با اجرای فاز تازه طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان، برای اولین بار نظرات مردم به طور مستقیم می تواند مقدار کمک هزینه دریافتی و سقف تخصیص آرد به نانوایان را متاثر کند.

  • جزئیات اجرای مرحله دوم هوشمندسازی یارانه آرد و نان | کمک هزینه جبرانی نانوایان چقدر می شود؟
منبع: همشهری آنلاین

به "دو اتفاق تازه در اجرای طرح یارانه آرد و نان ، این گروه از نانوایان آرد کمتری دریافت می کنند ، قیمت نان تغییر می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو اتفاق تازه در اجرای طرح یارانه آرد و نان ، این گروه از نانوایان آرد کمتری دریافت می کنند ، قیمت نان تغییر می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید