سرگیجه؛ علل و درمان آن

به گزارش وبلاگ وردپرس، سرگیجه و تار شدن بینایی ممکن است دلیل های متفاوتی داشته باشند. معین دقیق دلیل ریشه ای مشکل می تواند به انتخاب برترین گزینه درمانی یاری کند.

سرگیجه؛ علل و درمان آن

وبلاگ وردپرس| سرگیجه می تواند در موارد مختلف برای افراد گوناگون اتفاق بیفتد و به دلایل یا موقعیت های متفاوتی ایجاد می گردد. تعدادی از افراد این شرایط را به صورت حس گیج خوردن بیان می کنند، در حالی که بعضی دیگر احساس می کنند جهان دور سرشان تاب می خورد. گروه دیگری ممکن است آن را به صورت نداشتن تعادل تجربه کنند، درحالی که ممکن است دیگران برای توصیف این حس برای اشخاص دیگر با دشواری روبرو باشند.

به گزارش وبلاگ وردپرس؛ بعضی از افرادی که این حالت را تجربه می کنند، احتمالا این شرایط را همراه با تهوع، استفراغ یا احساس ضعف شدید یا غش تجربه می کنند. سرگیجه به خودی خود یک بیماری یا شرایطی خاص نیست؛ بلکه نشانه ای از مسائلی دیگر است که روی شخص اثر می گذارد. این شرایط معمولا با گذشت زمان از بین می رود؛ بعلاوه در تعدادی از موارد به راحتی برطرف نخواهد شد. خوشبختانه روش های متعددی برای درمان سرگیجه وجود دارد.

یک پزشک در نظر می گیرد چه چیزی باعث ایجاد این علائم شده است؛ سپس برای درمان پیشنهاداتی می دهد که می تواند شامل مصرف دارو، تغییر شیوه زندگی و یا حتی جراحی باشد.

حقایقی در خصوص سرگیجه و نحوه خلاصی از آن:

سر گیجه می تواند تدریجی، ناگهانی و با علل مختلف ایجاد گردد. اگر شدید باشد یا بیش از یک هفته طول بکشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

می توان آن را با دارو درمان کرد.

بعضی مواقع ناشی از کم آبی بدن است. نوشیدن آب در بسیاری از موارد می تواند آن را کاهش بدهد.

سرگیجه معمولا بدون درمان بهبود پیدا می نماید.

دارو ها

سرگیجه و تار شدن بینایی ممکن است دلیل های متفاوتی داشته باشند. معین دقیق دلیل ریشه ای مشکل می تواند به انتخاب برترین گزینه درمانی یاری شایانی کند. در بیش تر موارد، هیچ دارویی احتیاج نیست؛ اما تعدادی از دارو ها وجود دارند که می تواند برای درمان علل اصلی موجب آن استفاده شوند.

باتوجه به دلیل سرگیجه دارو هایی که می توانند مورد استفاده قرار بگیرند، عبارت اند از:

دارو های ضد اضطراب هنگامی که سرگیجه ناشی از اختلالات هراس یا مسائل بهداشت روانی ایجاد گردد، استفاده می گردد.

دارو های آنتی کولنرژیک یا آنتی هیستامین که ممکن است سر گیجه را کاهش بدهند.

اگر مرتبط با میگرن باشد، دارو های میگرن مصرف می گردد.

هریک از این دارو ها می تواند دلیل زمینه ای را درمان کند، مانند ایجاد مایع در گوش، اضطراب، عوارض جانبی دارویی خاص یا دلایل دیگر. در صورتی که این درمان ها به کاهش سرگیجه یاری نمی کنند، ممکن است احتیاجمند تغییر شیوه زندگی و یا مراجعه به پزشک باشید.

تغییر سبک زندگی

در صورتی که دارو به درمان سر گیجه یاری نمی نماید، شخص ممکن است احتیاجمند تغییر در شیوه زندگی خود باشد. این تغییرات می تواند بسیار ساده همانند نوشیدن آب بیش تر و یا سایر مایعات باشد تا آب بدن حفظ گردد یا اینکه شخص به هنگام بروز این مشکل (سرگیجه) دراز بکشد.

بعضی از اقداماتی که افراد می توانند برای برطرف سرگیجه انجام بدهند، عبارت اند از:

دراز کشیدن و بستن چشم ها

طب سوزنی

نوشیدن میزان زیادی آب و حفظ آب بدن

کاهش استرس و کنار گذاشتن مصرف الکل و دخانیات

خوابیدن در ساعاتی طولانی

چندین روش درمانی وجود دارد که می توان برای یاری به کاهش سرگیجه از آن ها استفاده کرد، روش هایی همانند درمان های موضعی، درمان تعادل و روان درمانی.

مانور های موقعیت سر: روشی که مانور Epley نامیده می گردد، ممکن است به برطرف احساس سرگیجه یاری کند. این روش شامل حرکت دادن موقعیت سر به شیوه های خاص است، که به منظور تغییر بلور های کوچک کلسیم که موجب گیج رفتن سر می شوند، انجام می گردد. فرد قبل از بهره وری از این روش باید با پزشک خود مشورت کند.

تعادل درمانی: تمرینات متعددی وجود دارد که افراد می توانند برای آموزش بدن خود و تبدیل شدن به حساسیت کم تر به حرکت بدن انجام بدهند. در صورتی که سرگیجه ناشی از یک مشکل در گوش داخلی باشد، این امر می تواند یاری کند.

روان درمانی: در صورتی که فرد دچار سرگیجه با اختلال اضطراب مرتبط است، روان درمان می تواند به کاهش این علائم یاری کند.

تغییر سبک زندگی می تواند بسیار ساده باشد؛ اما تفاوت زیادی در کاهش سر گیجه ایجاد می نماید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

فردی که دچار سر گیجه شده است و بعد از گذشت حداقل 1 هفته به خودی خود بر طرف نشده است، باید فورا به پزشک مراجعه کند. براساس مقاله ای که در مجله جراحی مغز، اعصاب و روان پزشکی منتشر شده است، نخستین کار متخصصین بالینی برای گیج خوردن بیمار این است که متوجه شوند آیا بیمار دارای حملات سرگیجه یا بعضی دیگر از علائم و مسائل تشنجی است؟ از آن جایی که این شرایط بعضی مواقع نشانه بروز از یک مشکل بزرگ تر است، پزشک باید تشخیص بدهد که آیا این گیجی از بین می رود یا قابل کنترل است.

در صورتی که شخص موارد زیر را تجربه کند، باید به پزشک مراجعه کند:

سردرد های مداوم، شدید یا میگرن

افتادن به طور مکرر و یا مشکل به هنگام پیاده روی

تهوع و استفراغ پیوسته

از دست دادن هوشیاری

تنگی و کوتاهی نفس یا دشواری در نفس کشیدن

هر نوع آسیب به سر

گردن درد شدید

تشنج

اگر این حالت به طور مکرر و شدید ادامه پیدا کند، باید فورا به پزشک مراجعه کرد.

عوامل ایجاد سرگیجه

هنگامی که دنبال از بین بردن علائم و حالات گیجی هستید، بهتر است به یاد داشته باشید که این نشانه ای از بروز یک مشکل و یا اختلال در بدن است. گیج رفتن سر می تواند با عوامل متفاوت بسیاری به وجود بیاید که عبارت اند از:

مصرف الکل

سرگیجه تشنجی

فشار خون پایین

قند خون پایین

سکته

کم آبی

تنفس سریع و عمیق

اختلالات ترس یا حملات ترس

عفونت گوش میانی

دریا زدگی

بیماری منیر

التهاب گوش داخلی به نام لابیرنتیت

بسیاری از موارد دیگر و علل زمینه ای نیز برای این مشکل وجود دارند.

تعدادی از دارو ها نیز می توانند این شرایط را به عنوان یک عارضه جانبی ایجاد کنند. افراد همواره باید عوارض جانبی هر داروی مصرفی را آنالیز و ارزیابی کنند تا دریابند آیا ممکن است منجر به سرگیجه گردد یا خیر.

سر گیجه

گیجی و دوران مدوام موجب ایجاد احساساتی مشابه با سر گیجه می گردد؛ اما یک شرایط مستقل است. فرد مبتلا به این شکل از سرگیجه احساس می نماید که همه چیز دور سرش در حال حرکت، چرخش یا تاب خوردن است. سرگیجه احساسی است که در حال گیج خوردن و دوران یک توهم حرکت است. هنگامی که یک فرد احساس می نماید همچنان درحال حرکت است، همه چیز های اطراف نیز به شکلی مشابه حرکت می نماید، این حالت سرگیجه ذهنی یا دوران ذهنی نامیده می گردد.

تشخیص

تشخیص سرگیجه معمولا ساده است. پزشکان آنالیز می کنند تا دریابند آیا فرد احساس تغییر جهت، گیجی یا نداشتن تعادل می نماید؛ سپس در پی علائم دیگر هستند، قبل از اینکه عوامل زمینه ای سر گیجه را چک کنند. پزشک از یک سری سوال در خصوص زمان آغاز سرگیجه وعلائم دیگری که فرد ممکن است تجربه نموده باشد، سوالاتی را مطرح خواهد نمود.

آن ها ممکن است بخواهند گوش داخلی، فشار خون و دیگر ویژگی های فیزیکی فرد را ارزیابی کنند تا اطمینان حاصل کنند که آب بدن آن ها کافی است، قند خونشان در سطح سالم و دیگر علل احتمالی سرگیجه را آنالیز کنند. هنگامی که پزشک در خصوص دلیل احتمالی به وجود آورنده این مشکل به نتیجه گیری نهایی برسد، در این صورت قادر خواهد بود تا یک برنامه درمانی برای شخص ارائه بدهد.

منبع: medicalnewstoday

منبع: فرادید

به "سرگیجه؛ علل و درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرگیجه؛ علل و درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید