محصول جراحی از راه دور همراه اول بر بستر 5G، برگزیده جشنواره نوآوری برتر ایرانی

به گزارش وبلاگ وردپرس، یوزکیس جراحی از راه دور مبتنی بر تکنولوژی نسل پنج همراه اول، که با ربات بومی جراح شرکت نوآوران رباتیک و پزشکی سینا ارائه شد، محصول برگزیده ششمین جشنواره نوآوری برتر ایرانی شد.

محصول جراحی از راه دور همراه اول بر بستر 5G، برگزیده جشنواره نوآوری برتر ایرانی

به گزارش انتخاب به نقل از شرکت ارتباطات سیار ایران، صبح امروز دوشنبه 16 اسفند 1400 ششمین جشنواره نوآوری برتر ایرانی با حضور سیداحسان خاندوزی، وزیر امور مالی و دارایی، رسول جلیلی رئیس دانشگاه صنعتی شریف در این دانشگاه برگزار و از همراه اول به عنوان متولی توسعه راه چاره و سامانه جراحی رباتیک بر بستر تکنولوژی نسل 5 تلفن همراه با اهدای لوح و تندیس به حمید بهروزی قائم مقام مدیرعامل اپراتور اول تقدیر شد.

سیداحسان خاندوزی، وزیر امور مالی و دارایی در این رویداد در سخنانی با تاکید بر اینکه در عصری به سر می بریم که کسب و کارها بدون نوآوری، قابلیت ادامه حیات در زیست بوم مالی را نخواهند داشت، اظهار کرد: بنابراین نوآوری را نباید به چشم لوکس نگاه کرد. نوآوری یکی از اصول پیشرفت مالی است.

وی خاطر نشان کرد: یکی از اهداف ما در وزارت امور مالی و دارایی، اصلاح مجوزهای کسب و کار است تا به این طریق باب ورود به کسب و کارها گگردده باشد و فضا رقابتی بماند؛ این روشی است که باعث می گردد آنها که نوآورتر هستند، پیشرو باشند.

وزیر امور مالی و دارایی بعلاوه در حاشیه این رویداد که هر ساله به معرفی بهترین نوآوری ها و محصولات شرکت های ایرانی می پردازد و نمایشگاهی از برندهای فناور و محصولات آن ها نیز برگزار می گردد، با حضور در غرفه همراه اول و آشنایی با یوزکیس جراحی از راه دور، ضمن ابراز علاقه مندی، تاثیر این قبیل تکنولوژی ها و کاربردهای فناورانه بر فضای اقتصاد دیجیتال را بسیار زیاد ارزیابی کرد.

همراه اول که به عنوان لوکوموتیو پرقدرت مسیر حرکتی ایران دیجیتال از سال 1395 ورود به فناوری 5G را زمینه چینی نموده بود، توانست یکی از یوزکیس های مهم مرتبط با این نسل از فناوری که همان جراحی از راه دور است را برای نخستین بار در نمایشگاه ایران تلکام سال 1397 رونمایی کند و به نمایش عمومی بگذارد.

در پی این فرآیند توسعه ای، در تیرماه سالجاری برای نخستین بار در کشور شاهد استفاده از یوزکیس مذکور به صورت واقعی روی یک حیوان بودیم تا زمینه ای فراهم گردد، پزشکان در آینده ای نزدیک بتوانند جراحی روی انسان را بر بستر شبکه پرسرعت همراه اول تجربه نمایند.

بنابراین نخستین پروژه جراحی از راه دور با سامانه جراحی رباتیک سینا بر بستر شبکه امن و پرسرعت همراه اول از فاصله 7 کیلومتری بین بیمارستان امام(ره) و بیمارستان سینا انجام شد.

اجرای موفقیت آمیز این پروژه فرصتی شد تا همراه اول این یوزکیس کاربردی و بسیار مهم مرتبط با صنعت پزشکی را در نمایشگاه ایران تلکام سالجاری نیز به صورت واقعی در معرض دید عموم مردم و بازدیدنمایندگان قرار دهد.

اپراتور اول تلفن همراه کشور پیش از این و با همکاری دانشگاه های برتر کشور نیز توانسته بود ربات جراحی را در نمایشگاه ایران تلکام 2018 ارائه کند که در آن ضمن طراحی و ساخت ربات بومی، جراحی کرانیوتومی برای خونریزی مغزی حاد (هماتوم اپیدورال) به صورت از راه دور انجام می شد.

ربات جراح سینا به نام ابوعلی سینا دانشمند ایرانی نامگذاری شده و در واقع این ربات متناظر با ربات داوینچی که در آمریکا ساخته شده، طراحی شده است که عملکرد آن، یک سیستم پیشرفته جراحی از راه دور است که به وسیله یک مانیتور و دو بازوی رباتیک انجام می گردد.

این ربات دارای یک کنسول جراحی است که جراح در پشت آن قرار می گیرد و با استفاده از دو بازوی رباتیک قادر به کنترل و راهنمایی جراحی است. در کنار کنسول یک مانیتور قرار گرفته است که جراح می تواند تاثیر عمل جراحی را مشاهده کند.

تصویر عمل هم به وسیله یک ربات انجام می گیرد که جراح می تواند به وسیله یک پدال آن تصویر را نیز کنترل کند؛ نیروهایی که با ابزار جراحی به بیمار منتقل می گردد قابل مقدار گیری است تا جراحی با دقت و کیفیت بیشتری انجام گردد.

در عمل جراحی با استفاده از این ربات مقدار آسیب به بافت های سالم کاهش پیدا می نماید و بیمار کمترین دوران نقاهت و خونریزی را خواهد داشت.

منبع: انتخاب

به "محصول جراحی از راه دور همراه اول بر بستر 5G، برگزیده جشنواره نوآوری برتر ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محصول جراحی از راه دور همراه اول بر بستر 5G، برگزیده جشنواره نوآوری برتر ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید