قلاب مالیاتی برای معاملات کوتاه مدت در بازار مسکن

به گزارش وبلاگ وردپرس، فرهاد بیضایی گفت: تقاضا های مختلفی در بازار مسکن وجود دارد که در پیش نویس طرح فعلی مجلس، این تقاضا ها از یکدیگر به درستی تفکیک نشده است.

قلاب مالیاتی برای معاملات کوتاه مدت در بازار مسکن

به گزارش ایسنا، وی اضافه نمود: ما با سه نوع رفتار در بازار مسکن مواجهیم که شامل رفتار های سوداگرانه، سرمایه ای و مصرفی است. تقاضای مصرفی در این طرح از مالیات معاف شده، ولی نکته این است که قانون گذار بیشتر تقاضا های سرمایه ای را به شکل تقاضای سوداگرانه دیده و تفکیکی بین آن ها انجام نداده است.

تقاضای سوداگرانه تبدیل به سرمایه مولد گردد

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این که تقاضا های سوداگرانه در بازار املاک باید مشمول مالیات گردد گفت: قانون باید به گونه ای تنظیم گردد که بتواند تقاضای سوداگرانه را تبدیل به سرمایه مولد کند و هم چنین رفتار ها و سرمایه گذاری های کوتاه مدت، تبدیل به بلندمدت گردد. بیضایی توضیح داد: تقاضای سوداگرانه در مقیاس کوتاه مدت و انبوه باعث اثرگذاری روی قیمت املاک می گردد که باید مورد هدف مالیات بر درآمد سرمایه قرار گیرد.

تجربه دیگر کشور ها چه می گوید؟

وی با ذکر مثالی در این خصوص گفت: در انگلستان افرادی که بیش از پنج سال خانه را نگهداری می نمایند از مالیات بر درآمد سرمایه (CGT) معاف هستند. این باعث می گردد تا سرمایه گذاری اتفاق بیفتد و خانه ها نیز اجاره داده گردد و نرخ اجاره در این فرآیند پایین بیاید.

نباید اجاره داری را ضعیف کنیم

این کارشناس اقتصاد مسکن تاکید نمود: در حال حاضر اجاره داری در کشور ما غیرمالی است و با طرحی که مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرارداده ممکن است اجاره داری، غیرمالی تر گردد و اتفاقا مالکان به فرار مالیاتی در بخش خانه های خالی تشویق شوند.

بیضایی سرمایه گذاری های بلندمت را به نفع اقتصاد مسکن دانست و گفت: طبیعتا اخذ مالیات از فردی که یک واحد را برای سال ها نگهداری و به بازار اجاره عرضه نموده باید کمتر از کسی که باشد که واحدی را می خرد و شش ماه یا یک سال بعد می فروشد.

وی اظهار کرد: در پیش نویس قانون مجلس، خانوار ها می توانند به ازای افراد بالای 18 سال چهار خانه داشته باشند و از واحد پنجم به بعد نرخ مالیاتی که می دهند یکسان است. در واقع برای واحد پنجم همان نرخ مالیاتی اعمال می گردد که برای یک واحد در نظر گرفته می گردد. در حالی که در کشور های پیشرفته ملک مصرفی اول معاف از مالیات خواهد بود و مالیات املاک بعدی به صورت تصاعدی افزایش پیدا می نماید.

این کارشناس مسکن اعلام کرد: مکانیزم قانون مالیات بر درآمد سرمایه باید به این صورت باشد که هرچقدر طول دوره نگهداری افزایش یابد نرخ مالیات کمتر گردد. در واقع یک جدول مالیاتی باید تنظیم گردد که نرخ مالیاتی آن با تعداد واحد مسکونی نسبت مستقیم و با طول دوره نگهداری نسبت معکوس دارد. یعنی هرچقدر تعداد واحد های تحت تملک افراد کمتر گردد نرخ مالیاتی که باید بپردازند کمتر خواهد بود. در سوی مقابل هرچقدر افراد ملک های بیشتری داشته باشند و بخواهند در بازه های کوتاه مدت آن را به بازار عرضه نمایند باید مالیات بیشتری بدهند؛ بنابراین گزارش، طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی (مالیات بر درآمد سرمایه) سال هاست که مطرح می گردد تا این که پنجم خردادماه سال 1400 کلیات آن به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و برای آنالیز مجدد به کمیسیون مالی ارجاع شد. اوایل دی ماه 1401 به صحن علنی مجلس آمد و چند بند از آن به تصویب رسید. بعضی از مواد نیز برای آنالیز بیشتر به کمیسیون مالی ارجاع شده است. مالیات بر درآمد سرمایه (CGT) مالیاتی است که بر درآمد به اندازه مابه التفاوت قیمت فروش و خرید یک دارایی در هنگام فروش آن به دست می آید.

منبع: فرارو

به "قلاب مالیاتی برای معاملات کوتاه مدت در بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلاب مالیاتی برای معاملات کوتاه مدت در بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید