چرا واردات فایزر منتفی شد؟

به گزارش وبلاگ وردپرس، در حالیکه در روز های اخیر گفته شده بود که قرار است چند میلیون دوز واکسن کرونای فایزر وارد کشور گردد شب گذشته وزارت بهداشت گفت که واردات فایزر منتفی شده است.

چرا واردات فایزر منتفی شد؟

به گزارش وبلاگ وردپرس، چند روز پیش وزیر بهداشت گفت که واکسیناسیون زنان باردار با واکسن فایزر انجام خواهد شد. بهرام عین اللهی تاکید نمود که فایزر برای عموم مردم نخواهد و فقط در دسترس زنان باردار قرار می گیرد.

فایزر واکسن آمریکایی کرونا است که پیشتر واردات آن به کشور ممنوع شده بود. اما گفته شد که اگر فراوری نماینده آن کشوری غیر از آمریکا باشد منعی برای واردات آن وجود ندارد.

سید حیدر محمدی مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو گفت: واکسن فایزر از کشور بلژیک وارد کشور می گردد، اما زمان معینی برای ورود آن وجود ندارد.

پس از اعلام خبر واکسیناسیون زنان باردار با واکسن فایزر بعضی رسانه های اصولگرا به انتقاد از این اقدام پرداختند از جمله خبرگزاری فارس پویشی با اسم زنان باردار واکسن فایزر وارداتی نمی خواهند راه اندازی کرد.

فارس در این رابطه نوشت: چرا باید برای زنان باردار ما واکسن فایزر تزریق نمایند! آیا اصلاً این واکسن در کشور های دیگر هم بر روی زنان باردار و مادران آینده آزمایش شده یا ایران جزو اولین کشور هایی است که مادران آینده آن در خطرند! واردات فایزر مانند خون های آلوده فرانسه دردسرساز خواهد شد. لطفاً جلوی ورود این واکسن را بگیرید یا مادران آینده از زدن این واکسن خودداری فرمایند.

بعلاوه علی کرمی، متخصص بیوتکنولوژی پزشکی و مهندسی ژنتیک در گفت و گویی با فارس از این اقدام وزارت بهداشت انتقاد کرد.

او گفت: تا یک ماه قبل بحث این بود که برای زنان باردار واکسن سینوفارم توصیه می گردد؛ آن هم در سه ماهه دوم بارداری (بعد از هفته دوازدهم). حالا چطور شده که در عرض چند روز یکدفعه گفته می گردد قرار است واکسن فایزر ویژه مادران باردار وارد گردد؟! این تعجب و تردید وقتی بیشتر می گردد که گزارش هایی منتشر شده درباره اینکه تست بالینی واکسن فایزر در آمریکا برای زنان باردار به علت عدم استقبال مادران باردار متوقف شده. خب با این اوصاف، چه منطقی وجود دارد که این واکسن برای مادران باردار کشور ما وارد گردد؟!

او بعلاوه با اشاره به نحوه ساخت واکسن های فایزر و مدرنا افزودبرای اولین بار است که واکسن ژنی دارد روی یک جامعه بزرگ انسانی تست می گردد و ما هیچ اطلاعاتی درباره عوارض درازمدت آن نداریم.

به گفته کرمی: ما زنان باردار را جزو حساس ترین افراد برای انتخاب واکسن می دانیم و به شدت حساسیت داریم ایمن ترین واکسن با سابقه معین را به آنها تزریق کنیم. اما ما هیچ سابقه ای از واکسن فایزر در دست نداریم. من تعجب می کنم چه کسی به وزیر بهداشت مشاوره داده که چنین تصمیم عجولانه ای گرفته!کافی است بدانید این فقط mRNA نیست که دارد در فایزر تزریق می گردد. فقط آن ژن شاخک نیست بلکه یک مجموعه ژن ها دارد تزریق می گردد.

با این حال اظهار نظر های مقامات وزارت بهداشت نشان می داد که واردات واکسن فایزر قطعی شده است، اما ناگهان شب گذشته این تصمیم منتفی شد.

ظاهرا کمیته ملی واکسیناسیون با این مسئله مخالفت نموده است.

در بیانیه وزارت بهداشت آمده است: اعضای کمیته ملی واکسن کووید 19 در جلسه اخیر خود با اجماع و تکیه بر شواهد معتبر علمی به این نتیجه رسیدند که واکسیناسیون این افراد (زنان باردار) کماکان با واکسن سینوفارم که یکی از معتبرترین واکسن های حال حاضر جهان و دارای تاییدیه سازمان جهانی بهداشت است، ادامه یابد.

شرح بیشتری درباره علت این مخالفت مطرح نشده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: از آنجاکه براساس آخرین شواهد علمی معتبر کمیته علمی کرونا، واکسیناسیون زنان باردار در مراکز واکسیناسیون به وسیله شبکه بهداشتی با واکسن سینوفارم انجام می گردد، تصمیمی برای واردات واکسن فایزر وجود ندارد.

منبع: فرارو

به "چرا واردات فایزر منتفی شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا واردات فایزر منتفی شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید