4 غذای سالم که برای روده مضر است

به گزارش وبلاگ وردپرس، غذاهایی که برای روده مضر هستند یعنی اینکه روده برای هضم آنها دچار مشکل می گردد و نمی تواند به سادگی این غذاها را هضم کند.هنگامی که روده غذایی را هضم نکند دچار درد و اسهال،یا بر عکس یبوست و یا تورم در شکم و روده تان می شوید.

4 غذای سالم که برای روده مضر است

غذاهای مضر برای روده کدامند

زمانی که رژیم غذایی شما سالم و تمیز است، درگیر شدن با باد، نفخ یا سایر مسائل گوارشی می تواند گیج نماینده باشد. زمانی که شما از مواد سالم و طبیعی استفاده می کنید، چه چیزی باعث ایجاد این مسائل می گردد؟

باید بدانید که حتی مواد غذایی سالم می تواند باعث ایجاد بعضی مسائل در بدن گردد. روشی که در آن غذا هضم شده و سپس جذب می گردد تا حد زیادی به میکروبیوم های هر فردی بستگی دارد. این موارد نیز تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارند. بعضی از این فاکتورها همانند تغذیه با شیر مادر ، میزان فیبری که دریافت می کنید یا مصرف شکر در رژیم غذایی می تواند بر روی این موضوع تاثیر بگذارد.

نتیجه این است که حتی مواد غذایی سالم نیز می تواند در بعضی از افراد مشکل زا باشد.

در ادامه نیز سعی می کنیم روش هایی را برای بهره مندی از مزایای تغذیه ای آن ها بیان کنیم:

آرد سبوس دار
حتما شما هم به خوبی می دانید که آرد سبوس دار به خاطر داشتن فیبر بالا یک منبع غذایی عالی است. اگرچه این ماده بسیار مغذی است اما در بعضی از افراد می تواند باعث ایجاد مسائل گوارشی گردد. تمامی آردها (حتی آرد سبوس دار)دارای فیبر کافی برای پایدار نگه داشتن سطح قند خون نیستند.

زمانی که آرد را به صورت سریع هضم می کنید، قند خون شما افت می نماید. در این حالت بدن به جای اینکه در حالت هضم یا استراحت قرار گیرد وارد حالت مبارزه یا دفاعی می گردد. همین امر نیز می تواند مسائل گوارشی برای فرد ایجاد نماید.

در عوض شما می توانید به جای مصرف غذاهایی که از آرد تهیه شده اند، از حبوبات و غلات به شکل کامل (همانند برنج، کینوا ،ارزن و غیره) استفاده نمایید.

کلم بروکلی، گل کلم،کلم و سایر خانواده کلم ها
در حالیکه بیشتر افراد فکر می نمایند، سبزیجاتی مانند بروکلی منبع بسیار سالمی برای بدن هستند (البته واقعیت نیز چنین است) اما باید به این نکته توجه داشته باشید که بعضی از سبزیجات حاوی نشاسته هستند که ممکن است باعث ایجاد مسائل گوارشی گردند.این نشاسته ها اسمزی هستند به این معنا که آن ها آب را وارد دستگاه گوارش شما خواهند کرد.

برای بیشتر افراد این موضوع باعث ایجاد مشکل نمی گردد اما در بعضی از افراد می تواند باعث ایجاد مسائل گوارشی همانند درد، نفخ یا اسهال گردد. در عوض شما می توانید از سبزیجات و میوه هایی بهره ببرید که دارای نشاسته اندکی هستند (همانند فلفل دلمه ای، هویج، خربزه، گوجه فرنگی، خیار، موز و مرکبات).

در بعضی از موارد افرادی که با خوردن غذاهای نشاسته دار مسائل گوارشی را تجربه می نمایند، ممکن است مسائل میکروبیومی داشته باشند که در آن باکتری های خوب از روده بزرگ به روده کوچک مهاجرت نموده است. برطرف این مشکل می تواند تحمل شما را برای مصرف غذاهای نشاسته دار افزایش دهد.

غذاهای تخمیری
بله غذاهایی همانند کیم چی و کلم ترش که شما مصرف می کنید، سرشار از باکتری های خوبی هستند که میکروبیوم شما را تغذیه می نمایند. با اینحال، غذاهای تخمیری بعلاوه حاوی هیستامین نیز می باشند که می تواند در بعضی از افرادی که دارای هیستامین اضافی هستند، ایجاد مشکل کند. این مشکل زمانی رخ می دهد که فرد آنزیم مورد احتیاج برای شکستن آن را نداشته باشد یا به خاطر رشد بیش از حد بعضی از باکتری ها، هیستامین بیشتری در بدن وجود داشته باشد.

همانطور که می دانید وجود مقادیر زیاد هیستامین می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک گردد البته این مورد در ایجاد اسهال، درد شکمی، نفخ و سوزش سردل نیز نقش دارد.

در عوض شما می توانید حداقل تا زمانی که این موضوع تشخیص داده شده و سپس درمان گردد از مکمل های پروبیوتیکی بهره ببرید.

سیر و پیاز
تصور درست کردن سبزیجات سرخ شده، نودل و یا گوشت بدون استفاده از سیر و پیاز برای بیشتر افراد ممکن نیست.

این مواد حاوی ترکیبات سولفوری هستند که به فرآیند سم زدایی طبیعی بدن یاری می نمایند. با اینحال بعضی از افراد نمی توانند به آسانی سولفور را متابولیز نمایند.

همین امر موجب می گردد شما شکم درد و یا نفخ معده داشته باشید. در عوض شما می توانید از سبزیجات ارگانیک دیگری بهره ببرید که باعث ایجاد مسائل گوارشی در شما نگردد.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون

به "4 غذای سالم که برای روده مضر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 غذای سالم که برای روده مضر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید