5 ترفند ساده برای درمان اختلال خودزشت پنداری

به گزارش وبلاگ وردپرس، افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، نمی توانند با افراد دیگر جامعه تعاملات اجتماعی برقرار نمایند و البته این افراد بیشتر مواقع به مسائل ذهنی دیگری، چون اختلال های غذاخوردن و وسواس اجباری هم مبتلا هستند.

5 ترفند ساده برای درمان اختلال خودزشت پنداری

وقتی به آینه نگاه می کنید چه می بینید؟ آیا از آنچه که می بینید رضایت دارید یا اینکه فورا متوجه نقص های بدن تان می شوید؟ مثلا، با خود فکر می کنید کاشکی بینی تان کوچکتر، شکم تان تخت تر و پاهایتان بلندتر بود. این افکار و احساساتی که درباره ظاهرتان دارید، همواره مرکز توجه بسیاری از تحقیقات روانشناسان بوده است. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از بدن تان رضایت ندارید، تنها نیستید. اما چگونه می توان از این احساس منفی خلاص شد؟

در یکی از آنالیز هایی که به تازگی محققان آمریکا انجام داده اند، دریافته اند 55درصد زنان و 42درصد مردان حداقل از یک مورد از ظاهر خود ناراضی هستند. درجه نگرانی مردم از ظاهر و بدن شان بسیار متغیر است و از یک نارضایتی جزئی آغاز شده تا به نوعی اختلال فکری جدی به نام خودزشت انگاری منتهی می شود. افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، نمی توانند با افراد دیگر جامعه تعاملات اجتماعی برقرار نمایند و البته این افراد بیشتر مواقع به مسائل فکری دیگری، چون اختلال های غذاخوردن و وسواس اجباری هم مبتلا هستند.

پیامد های نارضایتی از بدن

نگرانی درخصوص تصویر بدنی فقط در سطح باقی نمی ماند و روی بسیاری از جنبه های زندگی افراد اثر منفی می گذارد.

مثلا، فرد لاغری را در نظر بگیرید که دایم نگران وزن خود است. او ممکن است به سراغ رژیم های غذایی سخت برود و دایم از این رژیم غذایی به رژیم دیگر در نوسان باشد. یا حتی محتمل است، نگران لباس هایی باشد که می پوشد. البته نگران نماینده ترین اثر عدم رضایت از بدن در این افراد، اثر منفی این نارضایتی روی روابط شان با دیگران و البته سلامت فکری شان است. گاهی اوقات این افراد نمی توانند با دیگران ارتباط برقرار نموده یا در موقعیت های اجتماعی حاضر شوند. آن ها معمولا به مرور به افسردگی و اضطراب مبتلا می شوند.

البته این شرایط زمانی که فرد نگاه مثبتی به تصویر بدنی خود دارد هم صدق نموده و اثر مثبتی روی سلامت فکر و جسم او می گذارد. محققانی که در این زمینه فعالیت می نمایند، در پی راهکار های مناسبی برای تغییر فکریت این افراد درمورد بدن شان هستند. زیرا تغییر ظاهر هرگز نمی تواند تصویر بدنی این افراد را تغییر دهد. مثلا این سناریو را در نظر بگیرید:

فردی که از تصویر بدنی خود رضایت ندارد، برای بهبود ظاهر خود موهایش را کوتاه می نماید (البته بعضی از این افراد خود را به زحمت انداخته و به سراغ جراحی های بی مورد زیبایی می روند). پس از گذشت یکی، دو هفته فرد و البته اطرافیانش به این ظاهر تازه عادت می نمایند و دوباره آن تصویر بدنی منفی با قدرت قبل بازمی شود. در واقع فردی که به اختلال خودزشت انگاری مبتلاست، مدتی پس از هربار تغییر ظاهر خود، دوباره به همان حس اولیه بازمی شود. به همین علت است که محققان می گویند برای داشتن حس خوب از بدن خود باید جنبه های شناختی و احساسی فرد تغییر کند.

ترفند هایی برای داشتن تصویر بدنی مثبت

برای اینکه بتوان تصویر بدنی مثبت در فکر خود ایجاد کرد، چند ترفند ساده زیر به کار می آیند:

1. توجه به ارزش ها: بار ها شنیده ایم که نباید خوب یا بد بودن کتاب ها را از روی جلد آن ها قضاوت کنیم، اما خود ما در جهانیی زندگی می کنیم که به ظاهر افراد بسیار اهمیت می دهد و اگر بخواهیم به طور کل به ظاهر خود توجه نکنیم، عجیب و غریب به نظر می رسیم. با اینحال باید بر اساس میزان انرژی و زمانی که داریم و با توجه به ارزش های خود به ظاهرمان برسیم.

در واقع ما انسان ها شکل و میزان های متفاوتی داریم. بعضی جثه ای کوچک داریم و بعضی دیگر جثه هایمان درشت تر است و باید بدانیم که افراد الزاما به خاطر ظاهر دیگران با آن ها در تعامل نیستند و عوامل دیگری غیر از ظاهر موجب ارتباط بین مردم می شود. بعلاوه باید یادمان باشد، اگر بیشتر وقت و انرژی خود را برای ظاهر خود خرج کنیم، وقت و انرژی کمتری برای بودن کنار خانواده، دوستان و البته تفریح های مورد علاقه خواهیم داشت.

2. تمرین قدردانی و شکرگزاری درباره بدن: تا به حال پیش آمده که به آینه نگاه کنید و به جای انتقاد از خود، شکرگزاری کنید؟ وقتی روی آن بخش از بدن خود که رضایت دارید، توجه نشان می دهید چه احساسی پیدا می کنید؟ بنابه گفته محققان، شکرگزاری در مورد بدن، تصویر بدنی مان را بهبود می بخشد. اما این کار را چگونه باید انجام داد؟ وقتی صدای انتقادی درونی تان به شما می گوید، کاشکی بینی ام کوچکتر بود؟، فورا به آن صدا پاسخ دهید، من عاشق موهایم هستم. وقتی این کار را بار ها انجام دهید، به مرور صدای انتقادی درونی تان ساکت می شود؛ بنابراین برای انجام این کار، لیستی از ویژگی های فیزیکی تان که آن ها را دوست دارید، تهیه نموده و از آن ها قدردانی کنید.

3. تمرکز روی عملکرد بدن: بدن ما چیزی بیش از نمای بیرونی است. این بدن با عملکرد های مهم خود، حیات ما را موجب می شود و اجازه می دهد، جهان را آنگونه که باید تجربه کنیم؛ بنابراین اگر به جای ظاهر بدن، به عملکرد های آن توجه کنیم، گام مفیدی درخصوص مثبت فکرکردن به بدن خود برداشته ایم. از جمله عملکرد های مهم بدن باید به تنفس، خواب، پیاده روی، ترانه خواندن و هر کار دیگر که بدن می تواند انجام دهد اشاره نمود. اگرچه بسیاری از مردم از بدن شان رضایتی ندارند یا حتی با بدن شان در جنگ دایمی اند، بدن هرگز به عمد کاری نمی نماید که ما را از زندگی باز دارد.

یکی از روش هایی که موجب می شود به بدن مان و قابلیت هایمان توجه نشان دهیم، نوشتن و تفکر است. بدین ترتیب که لیستی از 10 عملکرد مهم بدن خود یادداشت کنید و ببینید هر کدام از این قابلیت های بدن تان چقدر در حال خوب و رفاه تان در زندگی موثر هستند. این روش باعث می شود حس خوبی به خودتان داشته باشید و کمتر به سراغ بخش ظاهری بدن تان بروید. می توانید این لیست را همواره در دسترس داشته باشید و هر روز به آن نگاهی بیندازید. با این روش، پس از مدتی احساس مثبت و رضایت از بدن تان در شما تثبیت می شود.

4. فیلترسازی مراقبتی: بخش مهمی که برای ایجاد تصویر بدنی مثبت لازم است، فیلتر هرچیزی است که باعث عدم رضایت از بدن تان می شود. در اینجا می توان به تمام آن رسانه هایی اشاره نمود که برای فروش محصولات صنایع مد و زیبایی براساس مد های تازه، مدام ظاهر و بدن شما را نشانه گرفته اند. معمولا این گونه تبلیغ ها موجب توجه بیش از حد افراد به ظاهرشان می شود که ممکن است در نهایت به نارضایتی آن ها از بدن شان منجر شود؛ بنابراین بهتر است رسانه هایی را که دایما از این دست تبلیغ ها دارند از زندگی خود حذف کنید.

بعلاوه به سراغ رسانه های اجتماعی مشاهیری که به طور مرتب در زمینه مد و زیبایی تبلیغ می نمایند نروید، به ویژه اگر در کوشش ایجاد تصویر بدنی مثبت از خود هستید. درضمن بیشتر این رسانه ها باعث می شوند که بدن خود را با دیگران مقایسه کنید. یادتان باشد که اینگونه مشاهیر برای تبلیغات باید خوب به نظر برسند. بعضی از مجلات و نشریات هم همین اثر منفی را روی تصور شما از بدن تان می گذارند؛ بنابراین برای سلامت روح و روان تان و داشتن تصویر بدنی مثبت از این منابع اضطراب آور دوری کنید.

5. معین اهداف تازه ورزشی و غذایی: حفظ عادت های سالم (ورزش و رژیم غذایی مناسب) می تواند روی تصویر بدنی تان اثر مثبتی داشته باشد. اما اگر برای داشتن ظاهر و بدن دلخواه، تصمیم می گیرید ورزش کنید یا غذای سالم بخورید، این رفتار ها برایتان سخت می شوند و حتی ممکن است آن ها را به چشم تنبیه ببینید. اما با خود فکر کنید، اگر غذای سالم مصرف نموده و ورزش را به یکی از عادات سالم زندگی تان تبدیل کنید، سلامت بدن تان تضمین می شود و می توانید از این عادت های سالم لذت ببرید. در نتیجه این موضوع باعث می شود حس بدی هم به ظاهر و بدن تان نداشته باشید.

با توجه به چند ترفند ساده فوق می توانید تصویر مثبتی از بدن تان داشته باشید و به دام اختلال خودزشت انگاری و پیامد های آن نیفتید.

منبع: فرادید

به "5 ترفند ساده برای درمان اختلال خودزشت پنداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 ترفند ساده برای درمان اختلال خودزشت پنداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید